Rubis Energy Bermuda Triathlon

November 1st, 2009

 

Adult Individual

 

------- Swim 750m -------

------- Bike 20K -------

------- Run 5K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Riaan Naude

244

33

M

12

14:05

 

1

31:11

 

1

19:01

 

1:04:18

2

Peter Hallatt

232

28

M

1

11:32

 

8

33:06

 

4

20:36

 

1:05:15

3

Ryan Gunn

231

16

M

3

12:16

 

10

33:17

 

3

20:06

 

1:05:40

4

Jonathan Herring

234

26

M

5

12:50

 

2

31:30

 

9

22:08

 

1:06:29

5

Norbert Meyer

242

44

M

16

15:02

 

3

31:55

 

2

20:03

 

1:07:01

6

Andrew Davis

219

32

M

4

12:47

 

5

32:39

 

6

21:45

 

1:07:12

7

Reid Robinson

248

36

M

10

13:57

 

4

32:02

 

11

22:20

 

1:08:21

8

Chris Harkness

233

36

M

13

14:15

 

6

32:48

 

13

22:58

 

1:10:01

9

Mark Van Sanden

254

40

M

2

12:12

 

17

35:45

 

14

23:08

 

1:11:06

10

Scott Williams

255

35

M

23

16:15

 

7

32:55

 

7

22:04

 

1:11:15

11

Kim McMullen

241

40

F

19

15:35

 

13

34:20

 

10

22:16

 

1:12:11

12

Chris Page

245

42

M

25

16:35

 

15

35:09

 

5

20:42

 

1:12:27

13

John Arthur

210

41

M

33

17:54

 

11

33:55

 

8

22:06

 

1:13:55

14

Steven Petty

246

57

M

8

13:30

 

14

34:50

 

28

26:24

 

1:14:44

15

Alex Godfrey

227

17

M

17

15:16

 

19

36:17

 

18

23:31

 

1:15:05

16

Jp Skinner

249

42

M

9

13:44

 

22

38:46

 

12

22:43

 

1:15:13

17

Vanessa Madeiros

267

31

F

6

13:11

 

21

38:20

 

21

23:52

 

1:15:24

18

Mark Godfrey

228

14

M

26

16:46

 

20

36:20

 

17

23:27

 

1:16:34

19

Treshun Correia

216

16

M

40

19:54

 

9

33:15

 

20

23:42

 

1:16:52

20

Kristyn Tobey

253

27

F

32

17:24

 

18

36:14

 

16

23:16

 

1:16:55

21

Alexander Davis

218

13

M

11

14:00

 

25

39:51

 

23

24:27

 

1:18:19

22

Clive Langley

238

31

M

14

14:20

 

24

39:13

 

24

24:50

 

1:18:23

23

Stephen Egan

225

45

M

22

16:09

 

23

39:10

 

15

23:12

 

1:18:32

24

Sue Edney

224

47

F

39

19:45

 

16

35:40

 

25

25:11

 

1:20:37

25

Molly Pilgrim

247

13

F

7

13:11

 

27

40:12

 

34

27:35

 

1:20:59

 
 

------- Swim 750m -------

------- Bike 20K -------

------- Run 5K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

26

Nico Barclay

211

13

M

21

15:43

 

30

40:29

 

26

25:12

 

1:21:25

27

Dominique Mayho

239

15

M

30

17:12

 

12

34:06

 

40

31:11

 

1:22:31

28

Gareth Tavares

251

33

M

20

15:35

 

29

40:27

 

31

26:46

 

1:22:49

29

John Thompson

252

31

M

24

16:20

 

39

42:53

 

22

24:15

 

1:23:29

30

Kimberly McIvor

240

30

F

29

16:59

 

33

41:14

 

27

25:51

 

1:24:05

31

Adam Hopkin

235

32

M

15

15:00

 

34

41:20

 

37

29:22

 

1:25:43

32

Kamryn Minors

243

14

F

18

15:19

 

40

43:19

 

32

27:07

 

1:25:45

33

Carolyn Conway

214

50

F

35

18:03

 

35

41:25

 

29

26:43

 

1:26:12

34

Mark Booth

213

36

M

27

16:55

 

32

40:48

 

36

29:07

 

1:26:50

35

Hilary Evans-Turner

226

48

F

38

19:45

 

28

40:26

 

30

26:45

 

1:26:57

36

Raina Steer

250

31

F

37

19:02

 

31

40:32

 

33

27:23

 

1:26:59

37

Helen Grimwood

230

29

F

31

17:13

 

37

41:40

 

39

30:14

 

1:29:08

38

Gareth Dixon

222

35

M

44

28:30

 

26

39:54

 

19

23:36

 

1:32:00

39

Christine Dacosta

217

28

F

43

21:44

 

38

42:43

 

35

28:37

 

1:33:04

40

Robert Blakesley

212

60

M

41

20:09

 

41

47:40

 

38

29:48

 

1:37:38

41

Dawn Johnson

236

40

F

42

21:03

 

42

50:53

 

41

36:40

 

1:48:37

 

Adult Male Teams

 

------- Swim 750m -------

------- Bike 20K -------

------- Run 5K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Petty/Lombardi/Schindel

257

0

M

1

13:31

 

1

29:44

 

1

21:01

 

1:04:16

2

Team Montpelierites

265

0

M

2

14:48

 

3

34:24

 

5

28:16

 

1:17:29

3

Pollitt/Larrett/Barroso

256

0

M

5

19:40

 

2

34:16

 

3

25:12

 

1:19:09

4

Team Montyzumas

258

0

M

4

16:34

 

4

37:09

 

4

26:55

 

1:20:38

5

Team Saatchi

259

0

M

3

16:16

 

5

40:58

 

2

24:54

 

1:22:09

 

Adult Female Teams

 

------- Swim 750m -------

------- Bike 20K -------

------- Run 5K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Smith/Mitchell/Bordage

261

0

F

1

12:54

 

1

32:34

 

1

20:34

 

1:06:03

2

Grimwood/Furness/Turner

260

0

F

2

17:13

 

2

38:46

 

2

26:24

 

1:22:24

 

Adult Mixed Teams

 

------- Swim 750m -------

------- Bike 20K -------

------- Run 5K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Gunn/DeSteCroix/DeSteCroix

221

16

M

1

12:16

 

1

30:02

 

1

22:14

 

1:04:34

2

Richardson/Davies

264

0

F

4

15:45

 

2

30:51

 

4

24:12

 

1:10:50

3

Madeiros/Hunter/Bailey

263

0

F

2

13:11

 

4

37:06

 

2

23:28

 

1:13:46

4

Louise Wakefield

266

0

F

5

16:46

 

3

36:39

 

3

24:03

 

1:17:30

5

Dixon/Carter/Gilbertson

262

0

F

3

15:23

 

5

40:01

 

5

27:38

 

1:23:03

 

Junior Ind. Racing Bike 7-10

 

------- Swim 100m -------

------- Bike 5K -------

------- Run 1K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Victoria Davis

131

10

F

1

02:02

 

2

11:52

 

5

05:26

 

19:21

2

Alex Pilgrim

143

8

M

7

02:27

 

3

11:53

 

6

05:28

 

19:48

3

Timothy Vieira

147

9

M

9

02:41

 

5

12:21

 

2

04:58

 

20:01

4

Tristan Narraway

141

10

F

3

02:20

 

1

11:44

 

13

05:59

 

20:04

5

Samuel Vieira

146

10

M

8

02:34

 

7

12:35

 

3

05:02

 

20:13

6

Zion Dowling

134

9

M

14

03:11

 

4

12:16

 

4

05:08

 

20:35

7

Cameron De Ste Croix

132

8

M

11

02:48

 

6

12:24

 

9

05:37

 

20:51

8

Jessie Godfrey

137

9

F

5

02:20

 

8

12:53

 

11

05:42

 

20:57

9

Laura Coulman

130

9

F

2

02:09

 

9

13:23

 

7

05:30

 

21:03

10

Lynsey Palmer

142

9

F

4

02:20

 

12

13:53

 

1

04:51

 

21:05

11

Jude Moseley

139

8

M

6

02:21

 

10

13:30

 

10

05:37

 

21:29

12

Max De Ste Croix

133

8

M

10

02:44

 

13

13:55

 

8

05:31

 

22:11

13

Kion Richardson

144

8

M

15

03:16

 

11

13:51

 

15

06:04

 

23:13

14

Aaliyah Simons

128

9

F

13

03:05

 

14

14:15

 

16

06:13

 

23:34

15

Rebecca Harrison

138

9

F

12

02:55

 

15

15:05

 

12

05:46

 

23:47

16

Nicholas Narraway

140

7

M

16

03:30

 

16

15:35

 

14

06:03

 

25:10

17

Felicia Vieira

145

7

F

17

03:31

 

17

16:28

 

17

06:33

 

26:33

 

Junior Ind. BMX/Mtn Bike 7-10

 

------- Swim 100m -------

------- Bike 5K -------

------- Run 1K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Kerry Palmer

148

9

F

1

02:35

 

1

16:49

 

1

06:33

 

25:58

2

Luca Frith

136

7

M

3

03:18

 

2

19:09

 

2

06:38

 

29:06

3

Hayden Frith

135

9

M

2

02:41

 

3

20:23

 

3

08:04

 

31:09

 

Junior Ind. Racing Bike 11-14

 

------- Swim 200M -------

------- Bike 10K -------

------- Run 2K -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Annabella Doyle

200

13

F

2

03:17

 

1

20:47

 

2

10:52

 

34:58

2

Charlie Pilgrim

202

11

M

1

03:16

 

2

20:53

 

3

10:56

 

35:06

3

Erica Hawley

201

11

F

3

03:29

 

3

22:10

 

1

09:35

 

35:14

4

Noah Vieira

203

12

M

4

04:15

 

4

29:07

 

4

15:00

 

48:23